Style we wnętrzach
Wnętrze domu to nasza osobista przestrzeń, którą możemy zaaranżować w zgodzie z naszymi gustami. Każdy z nas ma inne upodobania i potrzeby, dlatego trudno jest jednoznacznie określić, jaki styl jest najlepszy i uniwersalny. Można jednak wyróżnić kilka najpopularniejszych i najchętniej wybieranych stylów wnętrzarskich.
Wnętrze domu to nasza osobista przestrzeń, którą możemy zaaranżować w zgodzie z naszymi gustami. Każdy z nas ma inne upodobania i potrzeby, dlatego trudno jest jednoznacznie określić, jaki styl jest najlepszy i uniwersalny. Można jednak wyróżnić kilka najpopularniejszych i najchętniej wybieranych stylów wnętrzarskich.
Niektóre z nich to moda, a inne to ponadczasowe klasyki, które wytrzymują próbę czasu. Każdy styl składa się z reprezentatywnych mebli, wystroju, oświetlenia i akcesoriów, które nadają mu charakterystyczny wygląd.
Styl Skandynawski
Skandynawski styl projektowania wnętrz to połączenie różnych stylów, które ewoluowały w XX wieku w pięciu krajach nordyckich: Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii i Islandii. Głównymi założeniami, którymi się kieruje, są użyteczność i prostota.
Ogromną rolę w stylu skandynawskim odgrywa naturalne oświetlenie, dlatego chętnie stosuje się duże okna. Wyposażenie mieszkania złożone jest z funkcjonalnych mebli i małej ilości akcesoriów. Dominują jasne kolory, takie jak różne odcienie bieli, beżu i szarości. Dodatki można spotkać w subtelnych kolorach błękitu, zieleni czy też różu.
Meble w stylu skandynawskim są funkcjonalne i minimalistyczne. Bardzo dobrze sprawdzą się meble na drewnianych nóżkach, ponieważ dodają one lekkości całej aranżacji. W jadalni nie może zabraknąć drewnianego stołu, najlepiej nieprzysłoniętego obrusem. Wśród dodatków królują świeczniki, rośliny, koce, poduszki. Przy wyborze akcesoriów należy zachować umiar, aby ilość dodatków była zbalansowana.
Styl skandynawski jest bardzo popularny, ze względu na to, że pasuje zarówno do dużych pomieszczeń, jak i małych przestrzeni. Jest też bardzo łatwy w aranżacji i można w prosty sposób stworzyć przytulne i praktyczne mieszkanie.
Styl Boho
Nazwa stylu boho pochodzi od francuskiej awangardy, inaczej zwaną bohemą. Przedstawiciele tego ruchu tworzyli sztukę, która zaczęła wymykać się z norm obyczajowych i społecznych. Styl boho rozpoczął ekspansję w modzie i aranżacji wnętrz. Szczyt popularności uzyskał w latach 60. i 70., ale nadal jest jednym z najchętniej wybieranych stylów.
Artystyczne składniki aranżacji składają się z intensywnych kolorów, bogatych tekstur i różnorodnych wpływów. Dobrze jest wykorzystać swoją kreatywność, aby nadać charakter wnętrzu. Barwy ziemi we wszystkich odcieniach to najpopularniejsze kolory obecne we wnętrzach boho. W połączeniu z ciepłymi lub chłodnymi kolorami tworzą ciekawy wachlarz kolorystyczny. Mile widziane są również żółty, brązowy, biały, zielony, niebieski, szary i czerwony.
Aby cieszyć się atmosferą boho we własnym domu, należy rozważyć wybór pluszowych, welurowych kanap i foteli w nasyconych kolorach. Idealne są między innymi szezlongi, leżanki, sofy i fotele. Do wnętrza boho świetnie wpasują się także meble drewniane z metalowymi akcentami dekoracyjnymi.
W stylu boho króluje beztroska i nonszalancja. Dopuszczalny, a nawet pożądany jest efekt niedopracowania. Jeśli chodzi o dodatki do aranżacji najpopularniejszymi są łapacze snów, świeczniki, makramy, rękodzieła. Wybór wzorzystego dywanu wzmocni wrażenie przytulnego wnętrza.
Styl Loftowy
Początki stylu loftowego sięgają lat 50. i 60., a jego ojczyzną są Stany Zjednoczone. W tym czasie wiele fabryk zostało opuszczonych, dlatego zaczęto je adaptować na magazyny lub pracownie artystyczne. Z czasem przestrzenie zaczęły stawać się także mieszkaniami.
Ze względu na pierwotne przeznaczenie, wnętrza posiadają wysokie sufity i duże belki nośne, które efektownie przyciągają wzrok. Posiadanie wysokich sufitów w przestrzeniach loftowych umożliwiło budowanie antresol, które są jednym z bardziej charakterystycznych elementów dla tego stylu. Styl loftowy sprawdzi się również u tych, którzy posiadają mniejsze powierzchnie do zaaranżowania. Należy wtedy postawić na jasne kolory ścian, by optycznie powiększyć pomieszczenie i skupić się na reprezentatywnych akcentach.
W tym stylu dominują stonowane kolory, takie jak różne odcienie szarości i bieli. Można również wykorzystać mocniejsze barwy, ale nie należy z nimi przesadzać, jeśli zależy nam na zachowaniu loftowego charakteru pomieszczenia. Industrialnego klimatu dodają surowe ściany z betonu lub z wyeksponowanymi nagimi cegłami.
Choć na pierwszy rzut oka w loftowym wnętrzu dominuje surowość i prostota to może być ono równocześnie przytulne i klimatyczne. Wyposażenie wnętrza skupia się na wykorzystaniu mebli zawierających okazałe metalowe elementy i drewno.
Styl Nowoczesny
Styl nowoczesny opiera się na ruchu projektowym, którego początki sięgają pierwszej połowy XX wieku. Styl nowoczesny czerpie inspirację z kilku innych stylów, a są to głównie skandynawski, modernistyczny i minimalistyczny. Wnętrza charakteryzują się otwartą przestrzenią, funkcjonalnością i urokiem. Aranżacje z łatwością można dostosować do swoich upodobań i osobowości.
Biel, szarość, beż, a nawet czerń to główne kolory, z których składa się paleta kolorystyczna nowoczesnego designu. Można je przełamywać różnymi odcieniami brązu, by stworzyć bardziej przytulną i relaksującą przestrzeń.
Aby wyposażyć wnętrze zgodnie z zasadami stylu nowoczesnego, należy pamiętać, że funkcjonalność jest ważniejsza od mody i estetyki. Każdy element wystroju musi być praktyczny i potrzebny. Nowoczesne projekty przywiązują wagę do materiałów naturalnych co dotyczy również nowoczesnych mebli. Wykonuje się je najczęściej z niemalowanego drewna, skóry, stali, chromu lub szkła.
Styl nowoczesny w aranżacji można scharakteryzować przede wszystkim jako prosty i bardzo funkcjonalny. Wszystko jest tu uporządkowane i ma swoje miejsce. Dodatki ograniczone do niezbędnego minimum. W nowoczesnych wnętrzach wystrój jest utrzymany na minimalnym poziomie. Zauważalna jest tendencja do rezygnowania z bibelotów, a sztuka wykorzystywana jest jako główny element wystroju.
Styl Vintage
Vintage powstał w połowie XX wieku, a jego istotą jest inspirowanie się minionymi epokami. Styl ten ma na celu stworzenie przestrzeni życiowej z lekkością, prostotą, komfortem i nostalgią. Jest to bardzo kolorowy i romantyczny styl, który nadaje starym czasom nowy blask.
Kolory bazowe używane w stylu Vintage są raczej neutralne i głębokie. Wśród nich znajdują się między innymi barwy beżowe, piaskowe, oliwkowe, kremowe, brązowe. Charakter wnętrza można zaakcentować mocniejszym kolorem sofy lub fotela.
Stosowane są głównie naturalne materiały. Drewno, różne rodzaje naturalnego kamienia (np. marmur), okucia z brązu lub mosiądzu i naturalne tkaniny to ważne składniki aranżacji. Meble stylizowane na vintage powinny sprawiać wrażenie, że pochodzą z innej epoki. Świetnymi przykładami takich mebli są między innymi fotel uszak, prosta szafka RTV, kredensy oraz stoliki kawowe.
Jeśli chodzi o dodatki, styl vintage może pochwalić się ogromnym wyborem akcesoriów. Klimatyczne obrazy i plakaty efektownie dopełniają styl wnętrza. Można także wyposażyć mieszkanie w świeczniki, duże zegary, doniczki, książki i fotografie.
Styl Klasyczny
Główną inspiracją stylu klasycznego są czasy antycznej Grecji i Rzymu. Wnosi on do przestrzeni przytulność i użyteczność przy równocześnie zachowanej elegancji. W tradycyjnie zaprojektowanym domu wszystko jest klarowne, idylliczne i harmonijne.
Bazowymi kolorami są beżowy, szary, kremowy, stonowane odcienie zielonego i niebieskiego. Kolory zielony i niebieski bardzo ładnie prezentują się na fotelach i sofach. Większość tradycyjnych domów ma bardzo neutralną paletę kolorów z akcentami kolorów wprowadzonymi również za pomocą obrazów olejnych, kompozycji kwiatowych.
Design mebli musi spełniać kilka kryteriów, między innymi powinien nawiązywać do ponadczasowych kształtów z przeszłości. Wykorzystywane są naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy skóra. Klasyczne aranżacje zawierają antyki, reprodukcje, lub meble zaprojektowane w taki sposób, aby sprawiać wrażenie autentycznych. Tradycyjne wnętrza często wyposażone są w stoły i krzesła wykonane z bogato zdobionego, ciemnego drewna.
Luksusowe meble muszą znaleźć się w odpowiednim położeniu, które sprawi, że pomieszczenie będzie harmonijne, pełne spokoju i porządku. Dzięki symetrycznemu rozplanowaniu przestrzeni taki efekt może być osiągnięty. Symetria powinna zostać zachowana w stosunku do jakiegoś punktu centralnego. W zależności od pomieszczenia może to być przykładowo łóżko w sypialni, kominek, lub okazała sofa w salonie.
Styl Glamour
Słowo "glamour" pochodzi z języka angielskiego i oznacza blask, czar, urok. Ekskluzywne projektowanie wnętrz stało się popularne na początku lat 30. XX wieku, kiedy Hollywood przeżywało swój Złoty Wiek. Styl glamour opiera się na luksusowych, eleganckich i często drogich elementach wystroju. Sprzeciwia się podejściu minimalistycznemu i prostocie.
Mocne kolory są bardzo ważnym składnikiem stylizacji wnętrza. Glamour kocha wyraziste barwy, a mowa tu między innymi o różnych odcieniach różu, turkusu, fioletu, zieleni, a nawet pomarańczy. Kultowe kompozycje składają się także z czerni i bieli. Jeśli mowa o glamour, to nie można zapomnieć o błyszczących elementach w kolorach złota lub srebra, które świetnie komponują się z wymienionymi wcześniej kolorami, co daje efekt blichtru i bogactwa.
W tym stylu można spotkać się z dużą ilością dodatków oraz mebli wykonanych ze szlachetnych i luksusowych materiałów. Umeblowanie charakteryzuje się bogatymi formami i detalami. Można w nich zauważyć inspirację barokowymi kształtami, bowiem posiadają bogate ornamenty i błyszczące wykończenia. Pożądanymi elementami wystroju są meble z pikowanymi tapicerkami oraz szlachetne tkaniny z jedwabiem i aksamitem. Wszystko to sprawia, że styl ten jest niezwykle efektowny i wyrafinowany.W salonie zaaranżowanym w stylu glamour nie może zabraknąć dodatków, które nadadzą wnętrzu bogaty klimat. Świeczniki, duże wazony, ozdobne stoliki kawowe to atrakcyjne dodatki, które świetnie sprawdzą się w tym stylu.
Który styl wybrać?
Najlepiej jest wybrać styl, który odpowiada charakterowi domu oraz osobistym preferencjom. Warto także pamiętać o tym, że aranżując wnętrze warto kierować się własnymi upodobaniami, ponieważ to właśnie one są najważniejsze. Ponadto warto wziąć pod uwagę kształt i rozmiar pomieszczenia oraz jego funkcję.
Imperium Mebli oferuje bardzo szeroki wybór mebli, które będą pasowały do wielu różnych aranżacji. Kupowanie mebli online jest łatwe i wygodne. Możesz znaleźć świetne oferty i porównać ceny w kilka minut. Nie musisz już tracić czasu na spędzanie godzin w sklepach meblowych. Sprawdź naszą ofertę na imperiummebli.pl