Czyszczenie mebli tapicerowanych - wszystko co powinieneś wiedzieć

Zadbaj o czystość tapicerki meblowej . Przekonaj się na własne oczy, że czyszczenie mebli tapicerowanych wcale nie jest skomplikowane. Dzięki regularnemu pozbywaniu się zabrudzeń nie tylko zadbasz o higienę swojego wyposażenia, ale i jego żywotność oraz design. Jeśli więc chcesz poznać wydajne i efektywne sposoby na czyszczenie tapicerki meblowej i dowiedzieć si
Czyszczenie mebli tapicerowanych - wszystko co powinieneś wiedzieć - internetowy sklep meblowy ImperiumMebli.pl

Zadbaj o czystość tapicerki meblowej. Przekonaj się na własne oczy, że czyszczenie mebli tapicerowanych wcale nie jest skomplikowane. Dzięki regularnemu pozbywaniu się zabrudzeń nie tylko zadbasz o higienę swojego wyposażenia, ale i jego żywotność oraz design. Jeśli więc chcesz poznać wydajne i efektywne sposoby na czyszczenie tapicerki meblowej i dowiedzieć się, jak wyczyścić kanapę, w poniższym materiale znajdziesz szereg przydatnych informacji. Nie czekaj i sprawdź, jak powinno wyglądać czyszczenie kanap, jakich narzędzi do tego używać i jak często podejmować się realizacji tego zadania.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich mebli tapicerowanych

Na wstępie warto zaznaczyć, że obecnie niemal każda tkanina jest zabezpieczona apreturą. Tkaniny są zatem hydrofobowe, łatwoczyszczące itp. W przypadku mebli łatwoczyszczących, absolutnie nie wolno używać środków chemicznych, sody czy amoniaku. Może to spowodować usunięcie apretury z tkaniny. Należy więc zapoznać się z instrukcjami czyszczenia, które producenci udostępniają wraz z zamówionym wyposażeniem.

Pranie mebli tapicerowanych - podział na rodzaj materiału

Czyszczenie mebli tapicerowanych wymaga indywidualnego podejścia. Pranie tapicerki meblowej z weluru lub innych tkanin tekstylnych będzie różnić się od procesu, który wymagany jest podczas pielęgnacji mebli z elementami skóry naturalnej lub ekologicznej. Warto więc wcześniej poznać specyfikę wykorzystywanego materiału.

Pranie krzeseł z tworzywami tekstylnymi lub skórą wymaga przygotowania odpowiedniego zestawu narzędzi. Zobacz, jak powinno wyglądać pranie kanap, które zostały wyprodukowane z użyciem tkanin tekstylnych, weluru lub skóry (zarówno naturalnej, jak i ekologicznej). Wszystkie szczegółowe informacje znajdziesz w poniższym materiale.

Czyszczenie mebli ze skóry naturalnej i ekologicznej

Chcesz wiedzieć jak czyścić meble skórzane? Domowe sposoby są w stanie zagwarantować Ci doskonałe rezultaty. Mieszanina wody i płatków mydlanych to sprawdzony środek czyszczący meble tapicerowane skórą. Jest to zatem tani, ekologiczny i skuteczny sposób na to, by utrzymać meble w doskonałej formie.

Czyszczenie tapicerki skórzanej nie jest skomplikowane. Wystarczy zamoczyć delikatną ściereczkę w przygotowanym roztworze i dokładnie ją wycisnąć. Pamiętaj, że nadmiar wody będzie szkodliwy dla skóry. Wilgotna ścierka powinna służyć wyłącznie do przetarcia materiału. Przy bardziej uciążliwych plamach można wykorzystać też szczoteczkę do mycia zębów. Czyszczenie skórzanej tapicerki to jednak delikatny proces, dlatego musi ona posiadać miękkie włosie. Sam nacisk również nie powinien być zbyt duży, gdyż może to naruszyć on strukturę delikatnej skóry.

Samo czyszczenie mebli skórzanych to jednak nie wszystko, o czym należy pamiętać. Po usunięciu zabrudzeń nałóż środek ochronny. Dzięki temu efekt utrzyma się dłużej, a materiał nie będzie zagrożony uszkodzeniami. Możesz zrobić go samodzielnie lub kupić. Zabezpieczenie skóry to roztwór z terpentyny, oleju i mleka (w równych proporcjach) oraz octu (10% roztworu). Preparat należy wmasować kolistymi ruchami w powierzchnię mebla.

Sweet Sit narożnik z funkcją spania ElioSweet Sit narożnik z funkcją spania Elio

Czyszczenie mebli z welurowym obiciem

Czyszczenie tapicerki welurowej zacznij od odkurzenia powierzchni mebla. Pranie tkaniny, z której nie został usunięty kurz, może spowodować jej zniszczenie. Jeśli zatem zastanawiasz się nad tym, jak czyścić fotele welurowe, kanapy lub krzesła, skup się na podstawowych czynnościach. Odkurzaj meble regularnie. Zachowasz w ten sposób wysoki poziom elegancji i doskonały stan przez wiele lat.

Jak czyścić welurowe obicie, gdy widoczne lub wyczuwalne są silniejsze zabrudzenia (tj. plamy)? Jeśli to konieczne, usuń nadmiar wilgoci, np. przy pomocy papierowych ręczników. Nie przecieraj jednak tkaniny, a jedynie przykładaj i dociskaj je do powierzchni tapicerki. Dzięki temu welur nie ulegnie tzw. mechaceniu, a drobiny papieru lub ścierki nie wejdą w jego strukturę.

Nie można zapominać, że domowe sposoby czyszczenia weluru zakładają również stosowanie różnego rodzaju preparatów czyszczących. Możesz oczywiście sięgać po środki ze sklepowych półek. Warto jednak zastanowić się nad wykorzystaniem naturalnych propozycji, które możesz mieć w domowej szafce, np.:

  • Amoniak z wodą (Wymieszaj litr wody z dwiema łyżkami amoniaku. Nakładaj go na tapicerkę przy użyciu miękkiej i delikatnej ściereczki. Skup się przede wszystkim na plamach. Pamiętaj też, by przesuwać ścierkę po materiale ruchem „z włosem” a nie „pod włos”);
  • Gumowa szczoteczka (Jest to sposób, który idealnie sprawdza się do czyszczenia punktowego w przypadku plam. Nie używaj szczotki do prania całościowego);
  • Soda oczyszczona (Litr wody wymieszaj z sokiem z połowy cytryny i łyżeczką sody oczyszczonej);
  • Mąka ziemniaczana (Jest to doskonałe narzędzie do usuwania tłustych plam. Zasyp mąką zabrudzone miejsce (jeśli plama jest świeża) i pozostawi na kilkanaście minut. Następnie zdejmij mąkę suchą ściereczką i odkurz).

Wydaje nam się, że wiesz już, czym wyczyścić kanapę z weluru. Pielęgnuj więc meble regularnie, zabezpieczając je tym samym przed procesem niszczenia i zobacz, jak nawet po wielu latach może wyglądać welurowa kanapa. Czyszczenie jej naprawdę nie jest skomplikowane i trudne.

Czy w domowych warunkach można wyprać meble tapicerowane?

Czym czyścić tapicerkę mebli? Środki do prania tapicerki sof i kanap i foteli dostępne są we wszystkich większych sklepach meblowych, a nawet w marketach. Jeśli więc zależy Ci na dobrych efektach, przy wyeliminowaniu ryzyka uszkodzenia tapicerki, sięgnij po markowy produkt dedykowany do konkretnego rodzaju materiału i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj jednak o tym, że są to środki chemiczne. Mogą więc one wywoływać reakcje alergiczne później u alergików i dzieci. Warto więc wiedzieć, jak wyczyścić kanapę domowym sposobem i przy użyciu naturalnych preparatów.

Pranie kanap w domu zaczynaj od wcześniej przedstawionego odkurzania. Jeśli zaniedbasz taki wstęp, niewidoczny dla oka brud wetrzesz głębiej w materiał. Następnie przeprowadź próbę na niewidocznym fragmencie materiału (np. na tylnej, dolnej części mebla). Plamy usuwaj od brzegów do środka – nie odwrotnie. Jeśli decydujesz się na wykorzystanie chemicznych środków czyszczących, koniecznie stosuj się do zaleceń producentów. Upewnij się też, że dana tapicerka może być prana na mokro.

Znasz już zasady obejmujące czyszczenie mebli tapicerowanych. Domowe sposoby na pranie kanap, foteli, krzeseł i innych elementów wyposażenia gwarantują Ci maksymalne bezpieczeństwo i efektywność podejmowanych działań.

Hauss kolekcja SissiHauss kolekcja Sissi

Usuwanie plam i zacieków z tapicerki mebli

Wspólne posiłki w gronie przyjaciół podczas spotkań towarzyskich lub wieczorny relaks z ulubionym napojem i miską przekąsek może spowodować zabrudzenie tapicerki Twoich mebli. Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich wypadków, a czasem wystarczy chwila nieuwagi, by kawałek salami z pizzy spadł na siedzenie Twojej kanapy. Warto więc wiedzieć zawczasu, jak wyczyścić meble z tłuszczu, który należy do trudno usuwalnych przeciwników.

Jednym z dobrych sposobów na pozbycie się plamy na kanapie jest posypanie jej mąką ziemniaczaną lub też talkiem – jeśli zabrudzenie jest stosunkowo świeże. W przypadku starszych plam niezbędne będą jednak dużo silniejsze środki. Unikaj jednak mocnego alkoholu i rozpuszczalników. Uszkodzą one Twoją tapicerkę w sposób trwały i z mało estetycznej plamy pozostanie wybarwiony kawałek tkaniny, który z czasem zacznie pękać. Usuwając starsze plamy na tapicerce kanapy, lepiej użyć profesjonalnych preparatów, które dostępna są w sklepach.

Wiesz już, jak usunąć plamy z tapicerki kanapy. Pojawia się jednak pytanie: Jak usunąć plamę z łóżka? Należy postępować dokładnie w ten sam sposób, co w przypadku tapicerowanych krzeseł, foteli i kanap. Uważaj jednak na materac. W jego przypadku problemem może okazać się fakt wchłaniania wilgoci w wypełnienie. Działaj więc szybko, pozbywając się wilgoci przy pomocy suszarki do włosów. Następnie użyj sody oczyszczonej lub preparatów do czyszczenia materacy w celu pozbycia się plam.

Odkurzanie kanapy i innych mebli - w jaki sposób?

Kurz to wróg tkanin. Odkurzanie kanapy, foteli i krzeseł tapicerowanych powinno stać się zatem nawykiem. Wystarczy wykorzystać do tego odkurzacz ręczny lub standardowy, który posiada w zestawie akcesoriów szczotkę o miękkim włosiu. Musisz mieć w końcu pewność, że nie uszkodzi i nie zabrudzi ona tapicerki. Warto zastanowić się nad tym, by wybrać zestaw, w którym znajduje się tzw. turboszczotka. Perfekcyjnie zbiera ona sierść zwierząt z tapicerowanych mebli i dywanów.

W przypadku mebli ze skóry i z ekoskóry wystarczy przetrzeć je wilgotną ścierką. Używanie odkurzaczy może powodować mikrouszkodzenia.

Regularne odkurzanie mebli jest wyjątkowo istotne w przypadku mebli z tapicerką skórzaną lub z ekoskóry. Dzięki temu będą one prezentować się w sposób estetyczny i elegancki przez lata. Zwróć na to uwagę przynajmniej raz w tygodniu podczas ogólnych porządków – zwłaszcza że skórzaną tapicerkę wystarczy przetrzeć miękką szmatką, co nie zajmie dużo czasu i energii.

 Libro kanapa rozkładana Akita Libro kanapa rozkładana Akita

Podsumowanie – czyszczenie mebli tapicerowanych na pewno będzie prostsze!

Mamy nadzieję, że znasz już techniki czyszczenia mebli tapicerowanych i wiesz już, jak postępować z różnego rodzaju tkaninami. Dzięki regularności Twoje meble zachowają satysfakcjonujący wygląd przez wiele lat. Jak widać na powyższych przykładach, nie potrzebujesz zaawansowanych narzędzi lub zestawu środków chemicznych, by cieszyć się doskonałymi rezultatami.

Zawsze zwracaj również uwagę na instrukcje przygotowane przez producentów – oczywiście jeśli takowe znajdują się w zestawie. Dzięki nim otrzymasz niezbędne informacje na temat tego, jak należy postępować z tapicerowanymi meblami w sposób bezpieczny. Jeśli mimo wszystko masz wątpliwości, zdaj się na wiedzę specjalistów. W Imperium Mebli często rozmawiamy z klientami na temat ich doświadczeń. Chętnie więc odpowiemy na Twoje pytania podczas kompletowania zestawu meblowego i pomożemy z finalizacją zakupów. Odwiedź ofertę naszego internetowego sklepu meblowego!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem