Czy warto co jakiś czas zmieniać materac?

Statystyki pokazują, że w łóżku spędzamy niemal 1/3 swojego życia. Nocny odpoczynek, a także drzemki w ciągu dnia pozwalają naszemu organizmowi zregenerować się i nabrać energii do dalszego działania. Aby jednak tak było, potrzebujemy wygodnego łóżka, a przede wszystkim komfortowego materaca. Jego wybór powinniśmy poprzedzić dokładną analizą dostępnych na rynku modeli, a następnie dopasować je do własnych potrzeb. Ważny jest jednak nie tylko wybór materaca, ale i jego regularne wymienianie na nowy. Dlaczego? Czym grozi spanie na starym zniszczonym materacu?
Czy warto co jakiś czas zmieniać materac? - internetowy sklep meblowy ImperiumMebli.pl

Kiedy trzeba kupić nowy materac?

O zakupie nowego materaca najczęściej myślimy, kiedy nas stary zaczyna tracić swoje właściwości. Staje się on przez to niewygodny, mało komfortowy, niepraktyczny. Tymczasem sklep meblowy warto odwiedzić, jeśli:

 • czujesz wpijające się sprężyny w ciało podczas każdego ruchu,
 • wyczuwasz grudki w wypełnieniu lub zagłębienia na powierzchni
 • materaca,
 • słyszysz charakterystyczny dźwięk, kiedy przewracasz się w łóżku,
 • wpadasz w zagłębienie w centralnej części materaca,
 • zauważasz oznaki zużycia: grudki, guzki, a powłoka materaca
 • jest uszkodzona lub rozpada się.

Oprócz widocznych zmian w materacu do jego wymiany powinien nas też skłonić jego wiek. Jeśli spałeś na materacu powyżej 5 lat, to możesz powoli zacząć przygotowywać się do jego zakupu. Musisz pamiętać, że wraz z wiekiem materac nie tylko traci swoje funkcjonalności i niszczy się, ale staje się też mało higieniczny. Sklep meblowy warto też odwiedzić, jeśli nasze ciało daje nam znaki, że na materacu śpi się wygodnie.

Co, ile trzeba wymieniać materac na nowy?

Materac nie jest produktem, który kupujemy raz na całe życie. Należy go regularnie wymieniać. Bardzo często jednak na zakup nowego decydujemy się, dopiero wtedy, gdy ten stary jest całkowicie niewygodny, wysłużony lub zaczyna się rozpadać. Zgodnie z zaleceniami ekspertów sklep meblowy trzeba jednak odwiedzić o wiele, wiele wcześniej. Kiedy?

Na pytanie co, ile trzeba wymieniać materac na nowy trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele zależy od jego typu, rodzaju, funkcji pełnionej przez łóżko, intensywności korzystania. Nie bez znaczenia jest również nasza waga oraz pozycja snu. Biorąc pod uwagę wszystkie te parametry, a także zużywalność materacy do spania najczęściej zaleca się wymianę po 5 - 7 latach, maksymalnie po 10 latach. Nowy materac warto kupić, nawet jeśli ten poprzedni nie jest zniszczony i zachowuje swoje pierwotne właściwości fizyczne. Wynika to z tego, że w jego wnętrzu przez lata gromadzi się kurz, roztocza, bakterie, pot, łuszczący się naskórek sprawia to, że ponad 10 -letni materac nie jest w stanie zagwarantować higieny snu.

Dlaczego warto wymienić materac na nowy?

Pomimo coraz większej świadomości w zakresie roli snu, nadal rzadko decydujemy się na regularną wymianę materaca. Wielu z nas lekceważy, (a nawet) nie zna skutków odpoczywania na starych, zniszczonych modelach. Te są natomiast niezwykle dotkliwe. Zalicza się do nich:

 • bezsenność,
 • drażliwość,
 • roztargnienie,
 • brak koncentracji,
 • ciągłe uczucie głodu, chęć sięgania po słodycze,
 • przewracanie się na łóżku z boku na bok,
 • ból karku i górnej oraz dolnej partii pleców,
 • zmęczenie,
 • niedosypianie,
 • pogłębienie wad postawy i zwyrodnienia stawów,
 • problemy z koncentracją i nauką,
 • niechęć do wykonywania codziennych obowiązków,
 • obniżenie efektywności pracy mózgu.

Chcąc uniknąć takich konsekwencji, warto pokusić się o wybór materaca odpowiadającego naszym potrzebom, a także jego regularną wymianę. Mnogość dostępnych modeli sprawia, że znalezienie tego wymarzonego i najwygodniejszego, nie jest problemem.

Jak dbać o materac?

Jeśli nowego materaca nie chcesz kupować co 2-3 lata, musisz odpowiednio o niego zadbać. Powinien być on regularnie wietrzony i przewracany na drugą stronę co parę miesięcy. Bardzo ważne jest również, aby materac odpowiadał rozmiarom łóżka. Dzięki temu nie będzie się on odkształcał, a ponadto będzie miał zapewnioną przewiewność. Materac nie powinien nigdy być kładziony na podłodze, może to spowodować powstanie pleśni i zawilgoceń. Chcąc chronić materac przed zniszczeniem, warto do niego dokupić pokrowiec, najlepiej ten o właściwościach antybakteryjnych i antygrzybicznych. Pokrowiec należy prać co kilka tygodni, aby pozbyć się z niego roztoczy i innych zanieczyszczeń.

Stosując się do tych zasad, przedłużysz żywotność swojego materaca. Wietrzenie, czyszczenie i stosowanie pokrowców nie oznacza jednak, że zakup nowego materaca Cię ominie. Nawet ten z pozoru idealny trzeba co kilka lat wymieniać. Wybór materaca czeka Cię również, jeśli ten zakupiony okaże się niewygodny, za twardy lub zbyt miękki. Nowy materac szybko możesz zamówić w Imperium Mebli. W naszym sklepie dostępne są modele do łóżek pojedynczych i podwójnych. Proponujemy zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe najwyższej jakości. Każdy z modeli możesz zamówić online z dostawą do domu.

Dostawa 5x0zł - internetowy sklep meblowy ImperiumMebli.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem